Players

Add your name to the list! Complete our Registration Form to let us know you are planning on attending the Backgammon World Series and in which events you will be participating! Early Tournament Registration at Sochi Casino & Resort will start Tuesday, April 24th from 1:00 pm to 11:00 pm. All prizes will be given at the Awards Presentation Cocktail Party on Sunday, April 29th at 9:30 pm. Minimum age for entry into all events is 18.


Pre-Registered Players

# First Name Last Name Country Division World Series #
1 Mikayel Vardanyan Russian Federation Championship Division 1
2 Ella Arzukhanova Russian Federation Intermediate Division 1
3 Stepan Nuniyants United States Championship Division 1
4 Nail Arzukhanov Russian Federation Championship Division 1
5 Petko Kostadinov United States Championship Division 1
6 Olga Ivanova Russian Federation Intermediate Division 1
7 Tim Line United Kingdom Championship Division 1
8 Atsamaz Arsagov Russian Federation Championship Division 1
9 Nodar Gagua Russian Federation Championship Division 1
10 Sergey Alenin Russian Federation Championship Division 1
11 Jalil Khalili Iran, Islamic Republic of Championship Division 1
12 Choudalakis Aristeidis Greece Intermediate Division 1
13 Herb Roman United States Championship Division 1
14 John Rockwell United States Championship Division 1
15 Tigran Ohanyan Armenia Championship Division 1
16 Eduard Mirijanyan Armenia Championship Division 1
17 Levon Petrosyan Armenia Championship Division 1
18 Artur Muradyan Armenia Championship Division 1
19 sergey chertkov Russian Federation Championship Division 1
20 ronald rubin United States Championship Division 1
21 Andrii Nesterov Ukraine Intermediate Division 1
22 Jose Franco Brazil Championship Division 1
23 Mike Ireland United Kingdom Intermediate Division 1
24 emrullah cosar Turkey Championship Division 1
25 Alireza Sarabi Iran, Islamic Republic of Championship Division 1
26 antoinette-marie williams United States Championship Division 1
27 Mike Sassano United States Intermediate Division 1
28 Dragomir Cristinel Romania Championship Division 1
29 John Rockwell United States Championship Division 1
30 Ruben Gradnikov Russian Federation Championship Division 1
31 Keld Dyrmose Denmark Championship Division 1
32 Artem Losov Russian Federation Not Playing in This Event 1
33 Artem Losov Russian Federation Not Playing in This Event 1
34 Saiad Mkrtchyan Russian Federation Championship Division 1
35 Elizabeth Ivanova Russian Federation Not Playing in This Event 1
36 Artem Zadikyan Russian Federation Championship Division 1
37 Benjamin Friesen United States Championship Division 1
38 Alexei Ignarin Russian Federation Intermediate Division 1
39 Neeraj Jansari United Kingdom Championship Division 1
40 Andranik Harutyunyan Armenia Intermediate Division 1
41 Sergiu Alexandru Malis Romania Championship Division 1
42 Shay Asraff United States Championship Division 1
43 Marian Manaila Romania Championship Division 1
44 Jakob Garal Ukraine Championship Division 1
45 Emil Mortuk United States Championship Division 1
46 Akemi Ota United States Intermediate Division 1
47 Omid Badiei Sweden Championship Division 1
48 Carl Bommarito United States Intermediate Division 1
49 Götz Hildsberg Germany Championship Division 1
50 Alexander Karpv Russian Federation Championship Division 1
51 Oleg Bolshakov Russian Federation Intermediate Division 1
52 Oddyssey Chachava Russian Federation Intermediate Division 1
53 Carl Bommarito United States Intermediate Division 1
54 Emil Mortuk United States Championship Division 1
55 Akemi Ota United States Not Playing in This Event 1
56 Karinae Uzunjan Russian Federation Not Playing in This Event 1
57 Tilman Soehnchen Germany Championship Division 1
58 Julius High United States Championship Division 1
59 Vasily Chemokhonenko Russian Federation Championship Division 1
60 Thomas Kazemieh Germany Championship Division 1
61 Andreas Humke Germany Not Playing in This Event 1
62 Eran Levi Israel Not Playing in This Event 1
63 Sven Ruemcker Spain Championship Division 1
64 Frederic Andrieu France Championship Division 1
65 Isabelle Frederic France Intermediate Division 1
66 Giuseepe Casetta Italy Championship Division 1
67 Gagik Harutyunyan Armenia Intermediate Division 1
68 Ionela Knupfer Switzerland Intermediate Division 1
69 Nicoleta Ghindaru Switzerland Championship Division 1
70 Sergiu Malis Romania Championship Division 1
71 Maria Manaila Romania Championship Division 1
72 Luca Martino Italy Championship Division 1
73 Kimon Papachristopoulos Germany Championship Division 1
74 Regine Papachristopoulos Germany Intermediate Division 1
75 Towfiq Razai Germany Championship Division 1
76 Razi Bobrov Israel Championship Division 1
77 Danial Nasirzadeh Iran, Islamic Republic of Championship Division 1
78 Danial Nasirzadeh Iran, Islamic Republic of Championship Division 1
79 Dankwart Plattner Germany Championship Division 1
80 shimon kagan Israel Championship Division 1
81 mordechai kirschenbaum Israel Championship Division 1
82 Samir Bagheri United Arab Emirates Intermediate Division 1
83 Vladimir Georgiev Bulgaria Championship Division 1
84 Vere Marius Corneliu Romania Championship Division 1
85 Akiko Yazawa Japan Championship Division 1
86 Blake Fleetwood United States Championship Division 1
87 Benjamin Lund Denmark Championship Division 1
88 Mir Jaliddin Kiabi Sweden Championship Division 1
89 Luca Martino Italy Championship Division 1
90 Saiid Makhmetov Russian Federation Championship Division 1
91 Aleksandr VESHKURTSEV Russian Federation Intermediate Division 1
92 Samir Bagheri United Arab Emirates Championship Division 1
93 Daoud Bodagh United Arab Emirates Championship Division 1
94 Josefin Bichler Germany Championship Division 1
95 Bruno Fanan Italy Championship Division 1
96 Jamshid Ighani Arani Sweden Championship Division 1
97 Burak Culhacı Turkey Championship Division 1
98 John Rockwell United States Championship Division 1
99 Albert Khodadad Israel Intermediate Division 1
100 Albert Khodadad Israel Intermediate Division 1
101 Sergey Petukhov Russian Federation Championship Division 1
102 Georges Grünbaum Switzerland Championship Division 1
103 Vladimir Sedov Russian Federation Intermediate Division 1
104 Takis Chatzelis Greece Championship Division 1
105 Manouchehr Parchami-A Iran, Islamic Republic of Championship Division 1
106 Raj Jansari United Kingdom Championship Division 1
107 Tim Line United Kingdom Championship Division 1
108 Ullrich Anhalt Germany Championship Division 1

BACKGAMMON WORLD SERIES

Sochi Casino & Resort

51 Estonskaya Street
Estosadok Village
Krasnaya Polyana, Sochi

April 25-29, 2018

$60,000 added money!

Organized by Patti Rubin & Directed by Arda Findikoglu